Celem kształcenia jest przygotowanie ratowników jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji. W szczególności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, w miejscu zdarzenia, do czasu przekazania ich personelowi zakładów opieki zdrowotnej..
Kurs realizowany jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2007 roku w sprawie szkolenia z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
SZKOLENIE OBEJMUJE M.IN.:
-
- Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym
- Resuscytację krążeniowo-oddechową (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególne)
- Zasady użycia defibrylatora automatycznego AED
- Postępowanie przeciwwstrząsowe
- Inne stany nagłe - drgawki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie.
- Postępowanie z poszkodowanym po urazie (złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy i kończyn, oparzenia)
- Postępowanie w - zdarzeniach masowych, mnogich oraz segregacja wstępna.
- Ewakuację ze strefy zagrożenia
- Psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych.
ORGANIZACJA SZKOLENIA
Podczas szkolenia koncentrujemy się przede wszystkim na praktycznych aspektach udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w warunkach symulowanych. Nasze szkolenia odbywają się w oparciu o najnowocześniejszy, sterowany komputerowo sprzęt symulacyjno-treningowy. Szkolenie może się odbyć w miejscu wskazanym przez Państwa, w ustalonym przez obie strony terminie. Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, uczestnicy otrzymują zaświadczenie potwierdzające posiadanie tytuł RATOWNIKA. Termin i sposób przeprowadzenia egzaminu jest ustalany z Konsultantem Wojewódzkim Medycyny Ratunkowej w Opolu lub z lokalnym Koordynatorem Ratownictwa Medycznego Służby (w przypadku podmiotów podległych MSW i MON).